Double edger CTR-DB700PRO
Article Nr:CTR-DB700PRO
EAN:48057500401988
+ Includes VAT excludes shipping costs
| passage width | 700 mm |
| Cutting height max. | 105 mm |
| Cutting height min. | 10 mm |
| side stop | 1000 mm |
| table length | 2000 mm |
| Minimum cutting width | 15 mm |
| Maximum cutting width | 440 mm |
| width adjustment | automatically |
| Minimum board length | 800 mm |
| saw blade diameter | 2 x 350 mm - not included |
| shaft diameter | 50 mm |
| speed | 3500 rpm |
| kerf | 3.2 mm |
| Motor | 15 kW |
| feed rate | Continuously variable 4 to 18 m/min |
| Dimensions | 1700 x 1900 x 1200 mm |
| Weight approx. | 1500 kg |
| working height | 830 mm |