Band mill Forestor Pilous CTR1000H40
Article Nr:CTR1000H40
EAN:48057507774788
+ Includes VAT excludes shipping costs
| Max. trunk diameter | 1000 mm |
| Max. board width (plate width) | 850 mm |
| Max. saw blade stroke | 875 mm |
| Min. cutting height | 30 mm |
| Max. frame clearance | 450 mm |
| cutting length of the basic section | 7.6 m |
| length of the extension section | 3 m |
| saw blade drive | 15 kW |
| motor from the gantry | 1.5 kW |
| lifting motor | 0.55 kW |
| motor from the hydraulic unit | 5.5 kW |
| saw blade dimension | 5350 x 35 - 40 x 0.9 - 1.1 mm |